.TR Domain Sorgulama

En iyi fiyatlara tr uzantılı alan adı kaydedin

Neden TR Uzantılı Alan Adı Kaydetmeliyim ?
1

Prestijinizi Yükseltir

TR uzantılı siteler global çapta 300,000 kurumsal web sitesi tarafından tercih edilmektedir. Bu nedenle yüksek bir prestij sahibidir.

2

Kurumunuzu Korumanıza Destek Olur

İnternet sitenizin TR uzantısını kaydetmek, farklı kişilerin alan adınızı kullanmasına engel olmanızı sağlar.

3

Güvenilir Bir Yapıya Sahiptir

TR uzantısı marka patenti ve tescili gibi evrakları gerektirir. Bu nedenle daha güvenilir bir yapı sunar.

Online Hosting TR Uzantılı Domain Hangi Özelliklere Sahiptir?

DNS Yönetimi

Online Hosting DNS yönetimi ücretsiz bir şekilde yapmanıza yardımcı olur.

Alan Adınıza Ücretsiz Yönlendirme

Alan adınızı farklı bir alan adına yönlendirmek istiyorsanız, Online Hosting ücretsiz bir şekilde kontrol panelinden gerçekleştirmenizi sağlar.

Whois Verilerini Gizleme

Whois bilgilerini gizlememek spam ve reklam mesajlarının gelmesini arttırır. Online Hosting, ücretsiz sunduğu bu özellikle ile size yardımcı olur.

İç Transfer

Online Hosting sistemine üye olanlar, ücretsiz bir şekilde transfer işlemleri yapabilmektedir.

Transfer Kilidi

Transfer kilidi, alan adının farklı firmalara naklini önler. Online Hosting ücretsiz şekilde bu riskten kurtulmanızı sağlar.

DNS Yönlendirme

Online Hosting, hosting gereksinimi duymaksızın Office 365 ya da Gmail üzerinden tek tıklama ile yönlendirme yapmanızı sağlar.

Sıkça Sorulan Sorular
Linux ile birlikte yalnızca MySQL veritabanı ile PHP ve HTML dilleri kullanılmaktadır. Dolayısıyla siteniz ASP, ASP.NET yazılım dilleri ile oluşturulmuşsa, Windows hosting seçilmelidir.
Tüm hosting paketlerimizde yüzde 30 oranında CPU kullanımı vardır. Ancak bizimle iletişime geçerek arttırmanız mümkündür.
Bir saatte en fazla 100 mail gönderilebilmektedir. Bu sınırlandırmanın nedeni, spam ve reklamları önleyebilmektedir. Ancak bu size düşük geliyorsa irtibat kurup, genişletilmesini talep edebilirsiniz.
Online Hosting olarak tüm ürün ve hizmetlerimize güveniyoruz. Bu bakımdan 15 gün süresince para iadesi politikamız bulunmaktadır. Eğer iade istiyorsanız, muhasebe bölümü ile iletişim kurabilirsiniz.
Online Hosting’e yeni üye olanlar, hizmet ve ürünlerimizi iki gün deneyebilmektedir. Bunun için kayıt işlemi ardından istediğiniz ürünü sepete ekleyip, ödeme ekranına gelmeniz gerekir. Ardından da banka havalesini seçerek, ekiplerimize bilgi vermeniz yeterlidir.
Ürünün aktif hale gelmesi için sadece satın almanız yeterlidir. Aktifleşmesi için ek bir işlem/bekleme gerekmez.
Eğer hosting paketinizi veya hizmeti yanlış almışsanız yahut kararınızı değiştirmişseniz, ekiplerimiz ile iletişime geçerek yardım alabilirsiniz.
Uzantılara ve Sektörlere Göre Gereken Evraklar

.tr alan adlarının bir kısmı belge ile tescil edilmektedir. Almak istediğiniz alan adı uzantısına göre gereken belgeler aşağıda belirtilmiştir.

TR uzantılı siteleri kullanmak istiyorsanız, bunların bazıları bir takım belgeler gerektirmektedir. Bu başlık altında hepsini öğrenebilirsiniz.

TR Alan Adları Yönetimi Kuralları uyarınca bu uzantılı alan adları hem belgeli, hem de belgesiz verilebilmektedir. Eğer belge gerekiyorsa bunlar uzantıya göre farklılık arz edebilmektedir. Ayrıntılar için kutucuklara tıklayarak, bilgi alabilirsiniz.

Örnek alarak adsoyad.com.tr şeklinde bir müracaat yapılırsa, T.C. Kimlik numarasının doğru olması yeterlidir ve belge gerekmez. Belge gereken seçeneklerde ise evraklar taratıldıktan sonra, online olarak sistemimiz aracılığıyla yollanabilir.

COM.TR Uzantılı Alan Adları İçin Hangi Belgeler Gereklidir?

 • Kimlik belgileri uyuşan alan adlarda belge gerekmez. Bununla birlikte bazen nüfus cüzdanı fotokopisi gerekebilmektedir.
 • Alan Adı Tahsis Formu ve

Bu kapsamda bir site açacaksanız alan adı tahsis formuna ek olarak, aşağıdaki belgelerden birini hazırlamanız yeterlidir;

 • Ticaret Odasından temin edilen Ticari Sicil Belgesi, Oda Sicil Kayıt Sureti, Faaliyet Belgesi veya Türkiye Ticaret Sicil Gazetesine yayınlanan ticaret unvanı duyurusu
 • TPE (Türk Patent Enstitüsü) tarafından alınan Marka Başvuru Belgesi yahut Marka Tescil Belgesi
 • Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Odasından temin edilebilecek Ticari Sicil Gazetesi veya Sicil Tasdiknamesi
 • Bunlardan herhangi biri temin edilip yüklenebilir.
 • Yerleşim birimine dair portal oluşturabilmek için alan adı tahsis formuna ek olarak başvuran belediyeler için, belediye başkanının imzaladığı talep yazısı gerekir.
 • Bu kapsama giren kurumlar TR uzantısı alabilmek için alan adı tahsis formu ile Kuruluş Kanunu, Vakıf Senedi veya Dernek Tüzüğü evraklarını yollamalıdır.
 • Bu kapsama giren sitelerinize TR uzantısı almak için alan adı tahsis formuna ile Turizm İşletmesi Belgesi gerekir. Bu belge Turizm Bakanlığından alınır.
 • Seyahat acente sitesi oluşturmak istiyorsanız alan adı tahsis formu ile Turizm Bakanlığından temin edilebilecek olan Seyahat Acentesi İşletme Belgesi gereklidir.
 • Bu kapsama giren sitelerin TR uzantısı alabilmesi için alan adı tahsis formu ile MEB üzerinden temin edilebilecek Özel Öğretim Kurumları Ruhsatnamesi gerekir.
 • Televizyon programlarının sitelerine TR uzantısı alınabilmesi için Kültür Bakanlığından temin edilebilecek Televizyon Gösterim Belgesi ile Alan Adı Tahsis Formu gerekir.
 • Film adı şeklinde oluşturulan sitelere TR uzantısı eklenebilmesi için Alan Adı Tahsis Formuna ek olarak Kültür Bakanlığı Telif Hakları ile Sinema Genel Müdürlüğü’nden alınan Kayıt Tescil Belgesi gerekir.
 • Sanatçı sitelerinin sonuna TR eklenmesi için Alan Adı Tahsis Formu ile bağlı bulunulan odadan, dernekten ya da meslek birliğinden üye kayıt belgesi gerekir.
 • Özel hastane sitelerinin sonuna TR uzantısı eklenmek isteniyorsa, Sağlık Bakanlığı’ndan temin edilebilecek Özel Hastane Açılış ive Mesul Müdürlük Ruhsatı gerekir.
 • İrtibat büroları kapsamında açılan sitelere TR uzantısı eklenmesi için Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü tarafından alınabilecek olan İrtibat Bürosu Açılım Belgesi gereklidir.
 • Bu tür sitelerin TR uzantısı alabilmesi için alan adı tahsis formuna ek olarak, başvurulan alan adına ait tescil belgesi aranır. Ayrıca isim sahibi firmanın başvurulan alan adının dağıtıcı veya temsilci firmaca alınabileceğini gösteren ve belgeleyen, antetli kâğıt üzerine kaşeli ve imzalı yetki belgesi gerekir.
 • Radyo ve televizyonların TR uzantısı alabilmesi için RTÜK üzerinden temin edilebilecek frekans tahsisini gösteren resmi yazı ile Alan Adı Tahsis Formu gerekmektedir.
 • u tür sitelere TR uzantısı alınabilmesi için alan adı tahsis formuna ek olarak, Mevkute Beyannamesi Alındı Belgesi ile derginin, gazetenin aslı gerekmektedir.
 • Süresiz yayınlara ait sitelerin TR uzantısı alabilmesi için yayının aslı ve Alan Adı Tahsis Formu aranmaktadır.
 • İlaç isimlerine TR uzantısı alınabilmesi için Yabancı Tıbbi Müstahzarlar Ruhsatnamesi ile Alan Adı Tahsis Formu lazımdır.
 • Çiftliklere TR uzantısı alınması isteniyorsa bağlı olduğu Ziraat Odası’ndan kayıt belgesi ile Alan Adı Tahsis formu gerekmektedir.
 • Gemiler adına kurulan sitelerde Türkiye Cumhuriyeti Gemi Tasdiknamesi ile Alan Adı Tahsis Formu aranmaktadır.
 • Fuar sitesine TR uzantısı alınacaksa Resmi Gazetede yayınlanmakta olan Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Fuar Takvimi Tebliği ya da Sanayi ve Ticaret Bakanlığı üzerinden temin edilebilecek fuar izni yazısı gerekmektedir.
 • Özel numaralar için kurulan sitelere TR uzantısı alınacaksa Alan Adı Tahsis Formuna ek olarak Türk Telekomünikasyon Kurumundan temin edilebilecek Özel Servis Numarası Tahsis Belgesi gerekir.

.COM.TR Alan Adı Tescili için gerekli belgeler

 • Alan Adı Tahsis Formunu ve
 • Dernek ve vakıflar için yapılan alan adı başvurularında, başvuru yapan organizasyonun kuruluş kanunu, vakıf senedi veya dernek tüzüğünün -ilk üç sayfası ile son sayfasının- ".tr" Alan Adı Yönetimi'ne iletilmesi gerekmektedir.
 • Proje ve kongre gibi kar amacı bulunmayan oluşumların ise ".org.tr" ikinci düzey alt alan adına başvurabilmesi için en az üç sivil toplum kuruluşundan destek yazısı alması gerekmektedir.

.ORG.TR Alan Adı Tescili için gerekli belgeler

 • Alan Adı Tahsis Formunu ve
 • Dernek ve vakıflar için yapılan alan adı başvurularında, başvuru yapan organizasyonun kuruluş kanunu, vakıf senedi veya dernek tüzüğünün -ilk üç sayfası ile son sayfasının- ".tr" Alan Adı Yönetimi'ne iletilmesi gerekmektedir.
 • Proje ve kongre gibi kar amacı bulunmayan oluşumların ise ".org.tr" ikinci düzey alt alan adına başvurabilmesi için en az üç sivil toplum kuruluşundan destek yazısı alması gerekmektedir.

.AV.TR Alan Adı Tescili için gerekli belgeler

 • Alan Adı Tahsis Formunu ve
 • ".av.tr" alt alan adının tahsisi ile ilgili olarak, TBB'nce bilgi notu, kurallar ve taahhütname başlıkları altında 3 grup döküman hazırlanmış ve bu dökümanlar http://www.barobirlik.org.tr/avtr/ adresinde kullanıcılara sunulmustur.
 • ".av.tr" uzantılı alan adlarının tahsis edilebilmesi için; tarafımıza yapılan başvuruyu takiben, Türkiye Barolar Birliği (TBB) web sitesinde yer alan online başvuru formunun doldurulması gerekmektedir. Bu işlemi takiben, yapılan alan adı başvurusu, TBB Bilişim Koordinatörlüğü'nce "av.tr Alan Adı Tahsis Kuralları" çerçevesinde denetlenecek, kurallara uygunsa TBB tarafından onay verilecektir. Başvurusu bulunan alan adı, TBB'ginden gönderilecek olan onayı takiben tahsis edilecektir.

.K12.TR Alan Adı Tescili için gerekli belgeler

 • Alan Adı Tahsis Formunu ve
 • Alan adı talebinde bulunan kuruluş devlet okulu ise, ilköğretim, lise ve dengi okulların müdürlük makamınca verilmiş, antetli kağıt üzerinde makamca imzalanmış ve kaşeli yazılı izin belgesinin, ya da Alan Adı Tahsis Formu'nun yetkili kişi tarafından, imzalı ve kaşeli olarak ".tr" Alan Adı Yönetimi'ne gönderilmesi gerekmektedir.
 • Alan adı talebinde bulunan kuruluş özel okul ise, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilen Kurum Açma İzin Belgesi ile ilgili belediyeye başvurularak temin edilen İş Yeri Açma ve Çalışma Ruhsatı'nın ".tr" Alan Adı Yönetimi'ne gönderilmesi gerekmektedir.

.BEL.TR Alan Adı Tescili için gerekli belgeler

 • Alan Adı Tahsis Formunu ve
 • Alan adının tahsisi için, alan adını kullanacak belediyenin başkanı tarafından imzalı onay belgesinin ya da
 • "Alan Adı Tahsis Formu"nun yetkili kişi tarafından, imzalı ve kaşeli olarak ".tr" Alan Adı Yönetimi'ne gönderilmesi gerekmektedir.

.GEN.TR Alan Adı Tescili için gerekli belgeler

 • ".gen.tr" uzantılı domainlere yapılacak başvurular için hiçbir aşamada belge istenmemektedir.

.WEB.TR Alan Adı Tescili için gerekli belgeler

 • ".web.tr" uzantılı domainlere yapılacak başvurular için hiçbir aşamada belge istenmemektedir.

.BIZ.TR Alan Adı Tescili için gerekli belgeler

 • ".biz.tr" uzantılı domainlere yapılacak başvurular için hiçbir aşamada belge istenmemektedir.

.INFO.TR Alan Adı Tescili için gerekli belgeler

 • ".info.tr" uzantılı domainlere yapılacak başvurular için hiçbir aşamada belge istenmemektedir.

.TV.TR Alan Adı Tescili için gerekli belgeler

 • ".tv.tr" uzantılı domainlere yapılacak başvurular için hiçbir aşamada belge istenmemektedir.

.EDU.TR Alan Adı Tescili için gerekli belgeler

 • T.C. Yüksek Öğretim Kurumu'nca onaylanmış yüksek öğretim kurumları tarafından alınabilen alan adıdır.
 • Alan adının tahsisi için alan adını kullanacak üniversitenin rektörlük makamınca verilmiş, antetli kağıt üzerinde, rektör ya da ilgili 1. derece imza yetkisi olan kişi tarafından imzalanmış ve kaşeli yazılı izin belgesinin ya da
 • "Alan Adı Tahsis Formu"nun yetkili kişi tarafından, imzalı ve kaşeli olarak ".tr" Alan Adı Yönetimi'ne gönderilmesi gerekmektedir.

.GOV.TR Alan Adı Tescili için gerekli belgeler

 • Alan adının tahsisi için alan adı sahibi kuruluşun en üst makamı tarafından verilen antetli kağıt üzerinde imzalı ve kaşeli izin belgesinin ya da
 • "Alan Adı Tahsis Formu"nun yetkili kişi tarafından, imzalı ve kaşeli olarak gönderilmesi gerekmektedir.

.POL.TR Alan Adı Tescili için gerekli belgeler

 • Alan adının tahsisi için alan adını kullanacak emniyet teşkilatının Emniyet Genel Müdürlüğü imzalı kaşeli onay belgesinin ya da
 • "Alan Adı Tahsis Formu"nun yetkili kişi tarafından, imzalı ve kaşeli olarak gönderilmesi gerekmektedir.

.BBS.TR Alan Adı Tescili için gerekli belgeler

 • Online Hosting ODTÜ'nün yetkili sağlayıcısı olduğu için ilk etapta belge istenmemektedir. Ancak, ".tr" Alan Adı Yönetimi ya da onun yetkilendirdiği makamlarca; tahsisi yapılan alan adı ile ilgili olarak çelişki (tutarsızlık), kötü niyet veya alan adı ticaretinin yapıldığına dair kanıt bulunması halinde, alan adı tahsisi yapılan kişiden dayanak bilgi ve belgelerini ibraz etmesi istenebilir. Bu bilgi ve belgeler başvuru yapan kişinin nüfus ve ikamet bilgilerine ilişkin resmi belgeleri ile çalıştırdığı BBS sistemine ilişkin açıklayıcı teknik/idari bilgilerdir.

.TEL.TR Alan Adı Tescili için gerekli belgeler

 • Online Hosting ODTÜ'nün yetkili sağlayıcısı olduğu için ilk etapta belge istenmemektedir. Ancak, ".tr" Alan Adı Yönetimi ya da onun yetkilendirdiği makamlarca; tahsisi yapılan alan adı ile ilgili olarak çelişki (tutarsızlık), kötü niyet veya alan adı ticaretinin yapıldığına dair kanıt bulunması halinde, alan adı tahsisi yapılan kişiden dayanak bilgi ve belgelerini ibraz etmesi istenebilir. Bu bilgi ve belgeler başvuru yapan kişinin nüfus ve ikamet bilgilerine ilişkin resmi belgeleri ile çalıştırdığı BBS sistemine ilişkin açıklayıcı teknik/idari bilgilerdir.

.DR.TR Alan Adı Tescili için gerekli belgeler

 • Bu alan adının tahsisi için, TTB'nce talep edilen bazı dökümanların TTB'ne sunulması gerekmektedir.
 • İlgili dökümanlar http://www.ttb.org.tr/drtr adresinde kullanıcılara sunulmuştur.
 • Başvurusu bulunan alan adları TTB tarafından ".tr" Alan Adı Yönetimi'ne gönderilecek olan onay yazısı dikkate alınarak tahsis edilir.
 • Alan adı tahsisinde "önce gelen alır" prensibi geçerlidir.

.TSK.TR Alan Adı Tescili için gerekli belgeler

 • Alan adının tahsisi için alan adı sahibi kuruluşun T.C. Genel Kurmay Başkanlığı'ndan aldığı antetli kağıt üzerine hazırladığı imzalı ve kaşeli yazılı izin belgesinin ".tr" Alan Adı Yönetimi'ne gönderilmesi gerekmektedir.

.NET.TR Alan Adı Tescili için gerekli belgeler

 • Telekomünikasyon Kurumu'ndan alınmış "İSS (İnternet Servis Sağlayıcı) Genel İzin Belgesi" (Telekomünikasyon Lisansı),
 • Web tabanlı çalışan tüm kişi ya da kuruluşlar için, başvuran kişi ya da kuruluş tarafından başvurunun ayrıntılarını içeren (var olan .com ya da .net uzantılı web sayfalarının adresleri vb.) bir dilekçe (kişi adına yapılan başvurularda ilgili kişinin nüfus cüzdanı fotokopisi ile birlikte),
 • İnternet hizmeti vereceğini beyan ederek "net.tr" uzantısı için başvuran kişi ya da kuruluşlar için, başvurunun ayrıntılarını içeren ve yapılacağı taahhüt edilen web sayfanın yapılmadığının tespiti durumunda, ilgili alan adının silineceğinin kabul edildiğini belirten bir dilekçe (kişi adına yapılan başvurularda ilgili kişinin nüfus cüzdanı fotokopisi ile birlikte).

.NAME.TR Alan Adı Tescili için gerekli belgeler

 • Online Hosting ODTÜ'nün yetkili sağlayıcısı olduğu için ilk etapta belge istenmemektedir. Ancak, ".tr" Alan Adı Yönetimi ya da onun yetkilendirdiği makamlarca; tahsisi yapılan alan adı ile ilgili olarak çelişki (tutarsızlık), kötü niyet veya alan adı ticaretinin yapıldığına dair kanıt bulunması halinde, alan adı tahsisi yapılan kişiden dayanak bilgi ve belgelerini ibraz etmesi istenebilir. Bu bilgi ve belgeler başvuru yapan kişinin nüfus ve ikamet bilgilerine ilişkin resmi belgeleri ile çalıştırdığı BBS sistemine ilişkin açıklayıcı teknik/idari bilgilerdir.

.KEP.TR Alan Adı Tescili için gerekli belgeler

 • Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından Kayıtlı Elektronik Posta Hizmet Sağlayıcılığı (KEPHS) yetkilendirme belgesi gerekmektedir. Ayrıca "Alan Adı Tahsis Formu"nun yetkili kişi tarafından, imzalı ve kaşeli olarak ".tr" Alan Adı Yönetimi'ne gönderilmesi gerekmektedir.

Alan Adı Tahsis Formu

Eğer TR uzantısı almak istediğiniz site belge gerektiriyorsa, başvurunuzun tamamlanabilmesi adına imzalı ve yazılı onay vermeniz şarttır. Bunun için aşağıda verdiğimiz .doc veya PDF uzantılı formlardan herhangi birini doldurup kaşeleyerek, bize yollamanız gerekir. İşlemi online olarak yapmanız mümkündür. Burada dikkat etmeniz gereken bazı maddeler şöyledir;

 • Başvuru formu üzerinde kuruluş yetkilisinin adı soyadı bulunmalıdır.
 • Kurum kaşesi basıldıktan sonra imzalanmalıdır.
 • Başvuru sırasında yazılan kuruluş adı ile kaşede bulunan kuruluş ismi aynı olmalıdır.
 • Bireysel müracaatlarda imzalı başvuru formuna ek olarak, ilgili kimlik belgesi de olmalıdır.

Aksi durumda onay işlemleri de uzayacaktır.

Destek Olmak İçin Hazırız! Çözüm odaklı destek ekibimizle ihtiyacınız olan her anda yanınızdayız

Telefon ile Destek0212 909 93 79 Email ile Destek[email protected] Ticket ile Destek talebi oluştur Video ile Destek hemen izle